Szczegółowe informacje

Kronika 2003/2004

Czerwiec

Czerwcowe dni to czas, kiedy już bez żadnych ograniczen mozemy korzystać z licznych zaproszeń. Dlatego też wybraliśmy się do MP nr 37 i SP nr 18 na fantastyczne bajki.

9 czerwca

Tego dnia trochę jeszcze niepewni przybyli do nas nowi przedszkolacy. Oglądali występy starszych kolegów, zwiedzali przedszkole.

8 czerwca

Zakończyliśmy realizację programu: "Kraina Dzieci w Europie".
Rozegraliśmy rewanżowy mecz Portugalia - Grecja. Tym razem wynik 0:0.

3 czerwca

Tego dnia pożegnaliśmy kolejną grupę starszaków. Nie odbyło się bez wzruszeń, łez. Stało się to wszystko za sprawą pięknego programu oraz jak zawsze skromnych pań.

1 czerwca

Tegoroczny Dzień Dziecka odbywał się pod hasłem "Wszystkie dzieci nasze są". Dlatego też na naszym przedszkolnym placu bawiły się dzieci z różnych stron świata. Aby umilić naszym dzieciom tak ważny dla nich dzień wystawiliśmy przedstawienie pt. "Kosmiczna Heca".

26 maja

Jak co roku, we wszystkich grupach odbywały się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. W ten sposób dziękujemy Rodzicom za ich trud i wychowanie.

17 maja

Spotkaliśmy się na stadionie przy ul. Sulechowskiej. Braliśmy udział w "Międzyprzedszkolnym Turnieju Sportowym".

Maj

W miesiącu maju koncertowali u nas uczniowie (większość absolwentów) Państwowej Szkoły Muzycznej pod kierunkiem pani mgr Elżbiety Malawka.

25 kwietnia

Uwaga, uwaga nasze przedszkole stało się siedzibą Klubu Sprawnego Przedszkolaka "Różowa Pantera". Dołączyło się do nas osiem przedszkoli. Uroczystego otwarcia dokonał prof. dr hab. Alfred Owoc.

8 kwietnia

Tradycyjnie w naszym przedszkolu starsze średniaki przedstawiły piękną opowieść pt. Wielkanocne Świętowanie. Co roku ta impreza wzbudza podziw i zachwyt rodziców.

Kwiecień

Aby umilić sobie kwietniową przeplatankę pogody, grupa III pojechała do skansenu w Ochli. Wspólnie z tamtejszymi artystkami ludowymi, dzieci malowały pisanki, a to oznacza, że święta tuż, tuż.

30 marca

Nasz przedszkolny zespół "Chochliki" wziął udział w przeglądzie zespolów tanecznych pt. Słoneczne rytmy. Tańczyliśmy w dwóch kategoriach: taniec ludowy i taniec dyskotekowy. Za oba tańce zebralismy gromkie brawa.

10 marca

Dzieci z grupy IV wzięły udział w konkursie dotyczącym wiedzy o państwach Unii Europejskiej. Spisały się bardzo dzielnie, zajęli równorzedne I miejsce.

4 marca

Rodzice oraz dzieci z gr. III wzięli udział w zajęciu pokazowym: "Zabawy matematyczne". Jak na zabawę przystało wszyscy bawili się świetnie.

23 luty

W naszym przedszkolu odbyła się Rada Szkoleniowa pt. "Zabawy badawcze". Udział w radzie wzięły przedszkola nr 39, 4, 7. Gościem specjalnym była pani dr Beata Machnicka - pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz prof. Doświadczalski.

18 luty

Ten dzień byłby jak każdy inny gdyby nie... tajemniczy telefon do naszej dyrekcji. Najpierw kilka wyszeptanych słów, rumieniec na twarzy z Białogłowym. ak z Białogłowym, to moze być tylko jedno - pyszne śniadanie. Byłoby całkiem fajnie, gdyby nie ostatnie słowa naszej szefowej - "Ja Wam jeszcze pokażę !"

29 stycznia

CO W MIEŚCIE PISZCZY?
...ano piszczy. Nauczyciele naszego przedszkola redagują stronę w gazecie, o tym samym tytule co postawione pytanie. Można na niej znaleźć wiele ciekawych informacji z życia przedszkolaka.

27 stycznia

Hura! Tego dnia otrzymalismy list z Ambasady Rzeczypospolitej w Lizbonie.

22 stycznia

DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W tym uroczystym dniu wszystkie grupy przedstawiły program artystyczny dla swoich kochanych Babć i Dziadków. Po programie wszystkich gości zaproszono na słodki poczestunek.

15 stycznia

Wszyscy święci balują w niebie My również potrafimy nieźle balować. Zwłaszcza wtedy, gdy nasze panie organizują nam wspaniałe zabawy. wszyscy byliśmy pięknie przebrani... aż milo popatrzeć.

12 stycznia

Nasze przedszkole odwiedził kolejny tajemniczy gość. Była nim pani Ewa Nowacka - Chiari antropolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pani Ewa opowiadała o zwyczajach Indian, pokazywała wiele ciekawych przedmiotów używanych przez plemiona indiańskie. Na koniec przeczytala nam piękną bajkę o indiańskim chłopcu.

11 stycznia

Po raz kolejny nasze przedszkolaki brały udzial w XII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebraliśmy na konto 220,60 złotych.

Styczeń

W tym miesiącu nauczycielki grupy III podjęły się przeprowadzenia konkursu na najciekawiej wykonaną flagę portugalską. W konkutsie udział brały całe rodziny.
Oto laureaci:
Kasia Chreptak, Ola Leissa, Martynka Zelisko, Adrian Stankiewicz, Konrad Bielerzewski

18 grudnia

"Świeć gwiazdeczko mała świeć,
do Jezusa prowadź mnie"

Dzieci z IV grupy przedstawiły nam i swoim rodzicom piękne Jasełka. W rolę Maryi wcieliła się Marta Węgrzyn, a rolę Józefa odegrał Oskar Kraś. Towarzyszyli im liczni aniołowie, pastuszkowie oraz studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego przygrywając kolędy.

12 grudnia

Malujemy, rysujemy, wycinamy... kartki świąteczne dla naszych rówieśników z Portugalii. Jesteśmy ciekawi co z tego wyniknie.

10 grudnia

Co można zrobić z odpadów?
Jak działa śmieciarka?
Dlaczego nie mozna śmiecić?

Na powyższe pytania uzyskaliśmy odpowiedź w Centrum Edukacji Ekologicznej. Na wycieczkę zabrały nas nasze panie - Asia Połczyńska-Fórmaniak i Małgosia Wilczyńska.

8 grudnia

Grupa III pojechała na zajęcia edukacyjne do Muzeum Etnograficznego w Ochli. Nasze dzieci uczyły się wykonywać ozdoby choinkowe, które później zawiesiliśmy na przedszkolnej choince.

5 grudnia

Jak chcecie możecie nie wierzyć. Nasze przedszkole odwiedzili mikołaje, aż... polski i portugalski! Trzeba było zobaczyć zdziwienie naszych dzieci, kiedy dwóch gości powitało się jakże bratnim uściskiem i zaczęło rozdawać prezenty. Pewnie nam zazdrościcie - no cóż każdy ma to, na co zasłużył.

30 listopada

"Laboga chłopaki,
cóż wy wyprawiacie,
dlaczego powróżyć nam
dziś przeszkadzacie?"

Słowa tej piosenki rozpoczęły tegoroczne Andrzejki zorganizowane przez grupę III. Jak na to świętowanie przystało było: lanie wosku, wspólne wróżby i zabawa...

19 listopada

KRAINA DZIECI W EUROPIE

Tego dnia kolejny raz zebraliśmy się w sali gimnastycznej na przedstawienie pt.: "Wielkie podróże Vasco da Gamy i jego załogi". W rolę aktorów wcieliły się nasze panie oraz grupa starszaków.

7 listopada

Nasze przedszkole odwiedzili czlonkowie BRACTWA RYCERSKIEGO. W prawdziwych rycerskich strojach opowiedzieli nam o przygodzie pięknej księżniczki i rycerza z zakonu krzyżackiego. W trakcie opowiadania mogliśmy oglądać dawne tańce oraz... najprawdziwszą walkę pomiędzy rycerzami.
Bylo wspaniale!

31 października

Do naszego przedszkola zawitali aktorzy z przedstawieniem o Leniu. W trakcie spektaklu dowiedzieliśmy się jakimi cechami charakteru odznacza się Leń oraz o tym, że nie warto go naśladować!

24 października

BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE

Pod takim hasłem odbylo się spotkanie dwóch najstarszych grup tj. III i IV z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego. W czasie wspólnej zabawy dzieci poznawały zasady ruchu drogowego, odpowiadały na konkursowe pytania, z którymi świetnie sobie radziły.
21 października

Wieść niesie o naszym wspaniałym przedsztawieniu szybko się rozeszła i dotarła do naszej zaprzyjaźnionej szkoły i przedszkola. Postanowiliśmy wystawić nasze przedstawienie jeszcze raz. Tym razem również było super!

14 października

"Cała naprzód ku nowej przygodzie,
taka gradka nie zdarza się codzień.
Kto prowadzi? No wiesz - jasna sprawa!
Wiadomo - Vasco da Gama"

O godz. 9.30 zebraliśmy wszystkie dzieci w sali gimnastycznej na nasze przedsztawienie pt. "Vasco da Gama i jego załoga". W ten sposób realizujemy program: "Kraina dzieci w Europie".

Główka pracuje

Przypatrzcie się uważnie jak bardzo pracuje główka jednej nauczycielki - oczywiście na naszą korzyść. Ułożyła piękną bajkę o naszym przedszkolu, której treść przedstawiamy:

KRAINA „BAJKA”
W pewnej krainie „Bajkowej”
Wszyscy znamy to miejsce.
Piękna, dostojna królowa
Gnębiła poddanych zawzięcie.
Królowa miała pomysły
Wiele cudownych rozwiązań,
Toteż poddani w mozole
Realizowali jej program.
Kraina „Bajki” rozkwitła,
Zazdrość budziła i podziw.
Nawet poddani zaczęli,
Do pracy z chęcią przychodzić.
Sami zaczęli też działać,
Już nie czekali na bodźce.
Pomysłów mieli tak wiele,
Jak wiele jest kwiatów na łące.
Symbioza, serdeczność, życzliwość,
Zapanowały w krainie.
Więc nawet komplikacje,
Nie mogły źle na nich wpłynąć.
Królowa dumna z efektów,
Jakie wynikły z ich pracy,
Aby okazać swą wdzięczność,
Zniosła hospitacje.
Efektem decyzji królowej,
Co było do przewidzenia,
Poddani dosłownie odczuli,
Że ręki każącej nie ma.
Teraz wypada zapytać -
Co dalej będzie z krainą?
Nic bardziej mylącego,
Poddani pracować lubią.
Nie zaprzestali współpracy,
Ani rozwoju krainy,
Bowiem działania poddanych
Z serca, z rozumu płynęły.
A dodatkowym motywem
Działania, pracy i akcji,
To dalsza perspektywa
Zniesienia hospitacji.

autor - Alicja Nowak

29 września

W tym dniu nasze przedszkole obchodziło prawdziwe święto. W obecności wielu ważnych osobistości, zaproszonych gości, rodziców, dzieci, nauczycieli nasze przedszkole - a my razem z nim - obchodziło 20 - lecie swego istnienia. jak na prawdziwe przyjęcie przystało był tort, świeczki oraz wspaniały prezent. Podczas urodzinowej uroczystości nasze przedszkole otrzymało imię "BAJKA". Następnie - bo to nie koniec atrakcji - udaliśmy się na wspólną biesiadę. Nie zabrakło na niej dobrego humoru, pysznego smalcu, ogóreczków, pieczonej kiełbaski oraz piosenki. W trakcie imprezy odbył się mecz piłki nożnej Polska - Portugalia. W rolę zawodników wcielili się rodzice grupy III i IV. Wynik spotkania Polska - Portugalia 1:4.

23 września

Już tradycyjnie od wielu lat w tym dniu żegnamy lato, a witamy panią JESIEŃ. I tym razem - choć pod wielkim parasolem - przyszła do nas z pełnym koszem wspaniałych darów, którymi obdarowała dzieci. My w zamian zaprosiliśmy ją do obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez grupę IV. Następnie zaproponowawaliśmy wspólne tańce przy muzyce p. Daniela oraz pieczenie ziemniaka.

19 września

S.O.S. Planeta woła ludzi!
Tego dnia wybraliśmy się do kina Newa na przedstawienie pt. O smoku Drabli i o dwóch takich, że szkoda gadać. Jedną z głównych ról zagrał dobrze nam już znany aktor - Sławomr Krzywiźniak. W trakcie spektaklu dowiedzieliśmy się w jaki sposób ludzie zanieczyszczają Ziemię, jak trudno na niej żyć ludziom i zwierzętom - nawet takim jak Smok Drabli. Pełni współczucia dla biednego smoka postanowiliśmy już więcej nie smiecić oraz zachęcać wszystkich (siebie również) do brania udziału w akcji "Sprzatanie Świata".

1 września

"Gdy szedł wrzesień
przez zielony las
w deszczu z parasolem.
Wtedy wszyscy
już nie pierwszy raz
witają przedszkole."

Razem z wrześniem przedszkole witają:
Grażyna Żarkowska, Anna Lubieniecka, Alicja Nowak, Małgorzata Wilczyńska, Joanna Połczyńska-Fórmaniak, Katarzyna Pydyniak, Alina Bryk oraz nasza nowa koleżanka Beata Leissa.
Pani Beacie życzymy samych radosnych chwil w naszym przedszkolu.

KRAINA DZIECI W EUROPIE

Od 1 września wraz z innymi placówkami nasze przedszkole przystąpiło do realizacji programu pt.: "Kraina dzieci w Europie". W ciągu całego roku szkolnego będziemy mówili o wylosowanej przez panią dyrektor Portugalii. w niekonwencjonalny sposób dzieci będą poznawać nowy kraj, jego kulturę, tradycję. Będą - wraz z rodzicami - uczestniczyć we wspólnej zabawie, warsztatach plastycznych, konkursach. Na koniec wystapią w sali kongresowej w Warszawie. Zapowiada się bardzo ciekawie.