13 przepisów na bezpieczne, szybkie, jadalne masy plastyczne

wt., 01/17/2023 - 22:58
Renata Dziadosz

13 przepisów na bezpieczne, szybkie, jadalne  masy plastyczne

Dzieci o kreatywnych  ciekawych umysłach bardzo lubią bawić się masami plastycznymi. Zamiast kupować masy plastyczne można je zrobić samemu przy pomocy dzieci.

1. Masa kisielowa/budyniowa

• 0.5 szklanki soli
  • 5 łyżek oleju
  • Woda
  • Budynie i kisiele o różnych smakach i kolorach

Połączyć ze sobą mąkę, sól i olej. Następnie dodać wodę do momentu aż masa będzie miała konsystencję ciasta na pierogi. W drugim naczyniu połączyć budyń lub kisiel z niewielką ilością wody. Po czym mieszamy zawartość obu misek. Jeśli konsystencja jest za rzadka dodajemy mąki do momentu aż masa będzie łatwa do formowania. Dodatkowo możemy dodać kilka kropel ulubionego aromatu.

1. Masa z kaszy manny

• Kasza manna
  • Gorąca woda
  • Barwnik spożywczy

Kaszę wsypujemy do miski i zalewamy gorącą wodą. Czekamy aż kasza wchłonie wodę i przestygnie. Po czym zaczynamy ugniatanie do momentu aż połączy się w przyjemną dla nas konsystencję. Możemy podzielić na kilka kulek i dodać barwniki spożywcze.

1. Masa z mąki ziemniaczanej

• Mąka ziemniaczana
  • Olej

Ta masa plastyczna nosi nazwę sztuczny śnieg. Wystarczy wymieszać oba składniki.

1. Delikatna, aksamitna masa plastyczna

• 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka kaszy manny
  • ¾ szklanki oleju

Do miski wsypujemy wszystkie składniki, do tego dolewamy olej. Dolewajmy go stopniowo tyle ile masa przyjmie. Ta masa plastyczna jest bardzo przyjemna w dotyku. Oczywiście można dodatkowo dodać barwnik spożywczy lub aromaty. Jednak nie jest to konieczne.

1. Masa galaretowa/deserowa

• 0,5 kg mąki pszennej
  • ¾ szklanki soli
  • 2 galaretki
  • 7 łyżek oleju
  • Niepełna szklanka gorącej wody

Przepis na pięknie pachnącą ciastolinę i do tego jadalną! Wszystkie składniki wsypujemy do miski i zalewamy gorącą wodą. Dokładnie mieszamy całą masę plastyczną. Ugniatamy tak długo, aż masa się doskonale połączy. Jeśli za bardzo się klei delikatnie podsypujemy mąką.

1. Ciecz nienewtonowska

• 2 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 szklanka wody

Wystarczy połączyć oba składniki. Gwarantuję doskonałą zabawę i ciekawe wrażenia podczas jej stosowania.

1. Masa solna

• 1 szklanka soli
  • 0.5 szklanki wody

Powyższe składniki dokładnie wymieszać. Można dodać barwnik spożywczy lub aromat i nasza masa plastyczna z soli jest gotowa do formowania.

1. Masa plastyczna

• 1 szklanka zimnej wody
  • 1 szklanka soli
  • 2 łyżeczki oleju roślinnego
  • 2 łyżki skrobi kukurydzianej
  • 3 szklanki mąki
  • Barwnik spożywczy ( dostosuj ilość do pożądanego koloru)

Wymieszaj wodę, sól, olej i barwnik. Stopniowo wyrabiaj masę, aż uzyskasz konsystencje ciasta chlebowego.

1. Masa plastyczna z ziemniaków

• 5 ziemniaków
  • Mąka

Przygotowanie ziemniaczanej masy rozpoczynamy od upieczenia ziemniaków w skórce. Pieczemy, aż będą miękkie, zależy od wielości ziemniaków. Średni czas pieczenia to od 40 do 1h. obierz i następnie zetrzyj na tarce. Połącz 3 szklanki mąki z  4 filiżankami tłuczonego ziemniaka i wyrabiaj, aż utworzysz masę plastyczną.

Gdy ziemniaki są chłodne, są gotowe do użycia.

1. Masa orzechowa bez gotowania.

Bardzo fajny przepis i obłędnie pachnie. Warto go wypróbować. Upewnij się, że z tą masą nie będą bawić się niemowlęta w wieku poniżej 12 miesięcy, które nie powinny spożywać miodu.

• 1 szklanka masła orzechowego najlepiej gładkiego
  • 1 szklanka mleka w proszku
  • 1 szklanka miodu
  • 1 szklanka płatków owsianych

W dużej misce mieszaj składniki, aż połączą się w  jednolitą masę. Po skończonej zabawie możesz włożyć masę do szklanego pojemnika i przechowywać w lodówce.

1.  Masa z kawy

• 2 szklanki fusów z kawy
  • 1.5 szklanki mąki kukurydzianej
  • 0.5 szklanki soli
  • Woda
  • Mąka

Wmieszaj wszystkie składniki, aż połączą się w jednolita masę. W razie potrzeby dodaj wodę ki mąkę, aby uzyskać konsystencję robocza. Ta mas przypomina masę błotną, a dzieci przecież uwielbiają się brudzić.

1. Owsiana masa plastyczna

• 1 szklanka wody
  • 2 szklanki płatków owsianych

Dobrze wymieszaj wszystkie składniki, aż będą gładkie. Ugniataj i baw się. Po skończonej zabawie umieść w szklanym pojemniku i przechowuj w lodówce.

1. Lukrowa masa do zabawy

• 1.5 szklanki cukru pudru
  • 1 szklanka kremowego masła orzechowego

Składniki umieść w misce, połącz dokładnie masę do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Przechowuj w szczelnym pojemniku w lodówce. Następnym razem, gdy chcesz go użyć, wyjmij chwilę wcześniej aby masa nabrała temperatury pokojowej.

Życzę pysznej zabawy.    Renata Dziadosz        zabawy pochodzą ze strony Eduzabawy,com