Kontrast
Tekst

Podczas deszczu dzieci się nudzą. Propozycje 13 zabaw ruchowych w domu.

Data publikacji
wt., 04/11/2023 - 22:58
Autor/ka
Michalina Nazarenko

Za oknem deszcz, a dzieci z utęsknieniem patrzą z okna na pusty plac zabaw? Mamy na to sposób! O to lista 13 zabaw ruchowych w domu:

  1. Ptaszki w gniazdkach – rozłóż na podłodze gniazda – np. hula-hop albo pętle z wstążki – gniazd może być kilka, a może być jedno – rożne są opcje. W tle leci wiosenna piosenka, odgłosy ptaków – dzieci (czyli ptaki) latają. Gdy przyciszasz muzykę to wlatują do gniazd i siadają. Ty też możesz być ptakiem . Znowu włącz muzykę. I kilka takich sesji.
  2. Pszczoły i kwiaty – zabawa analogiczna do tej wyżej. Na podłodze rozłóż wycięte z kartonu kwiaty, a na nich coś imitującego pyłek (np. pompony). W tle leci muzyka. Gdy przyciszasz muzykę dzieci (pszczoły) zbierają pyłek do koszyczka. Mogą też przenosić pyłek (pompony) za pomocą szczypiec do ula (np. na koc lub wycięty z kartonu ul). Kilka sesji z taką regulacją głośności muzyki.
  3. Zapasy - uwielbiają je dzieci w każdym wieku, nawet te całkiem malutkie. Połóż się na podłodze albo kanapie, a maluszek niech siłuje się z twoją ręką, rozkłada cię na łopatki, chodzi po tobie, zakłada ci nelsona. Niech wygra!
  4. Skok w dal -uczestnicy muszą stanąć razem obok siebie w tym samym miejscu. Możecie wyznaczyć linię startu. Ten, komu uda się skoczyć dalej – wygrywa. Próbujcie pobić nowe rekordy!
  5. Zabawa ze sznurkiem- potrzebny będzie wam sznurek o długości 1,5 m. Sznurek połóżcie na podłodze, możecie utworzyć z niego dowolny kształt. Kilka propozycji zabaw ze sznurkiem:

-dzieci spacerują po sznurku, tak, by z niego nie „spaść”

-dzieci przechodzą po sznurku „stópkami” tyłem lub bokiem.  

  1. Rzucanie skarpetkami do kosza/pudełka – pamiętaj, że raz lewą, a raz prawą ręką. Koszykówka skarpetkowa to najlepsza gra na świecie, bo w jej ekstremalnie leniwej wersji nie musicie wcale ruszać się z kanapy (ćwiczone będą mięśnie rąk). Pierwsze zadanie dla dzieciaków to organizacja jak największej liczby skarpetek, które następnie pozwijają w kulki. Teraz wystarczy tylko zorganizować pusty plastikowy kosz i można zdobywać punkty. Rzut zza kanapy, oczywiście za trzy.
  2. Bieg slalomem (omijanie butelek, kamieni sensorycznych, poduszek).
  3. Pajęcza sieć. Naklejona taśma do dwóch ścian. Zadaniem dziecka jest przejść przez labirynt, aby nie dotknąć/nie zerwać taśmy.
  4. Tor przeszkód- można zbudować z koców, krzeseł, butelek, pudełek innych dostępny w domu rzeczy. Wystarczy ustawić przeszkody tak, by czasem trzeba było przejść coś górą, czasem dołem, turlać się, czołgać i skakać.
  5. Urywająca się melodia- wszyscy uczestnicy zabawy mają za zadanie tańczyć do lecącej z głośników melodii, jest jednak jeden haczyk! Melodia urywa się niespodziewanie, a zadaniem tańczących jest nieruchome pozostanie w pozie, którą akurat przyjęli. Po chwili muzyka zaczyna grać, a uczestnicy (lub mały uczestnik) tańczyć, aż do kolejnej pauzy.
  6. Ciepło- zimno- jedna ze starszych zabaw, które wciąż jednak są atrakcyjne. Prosimy dziecko, żeby zamknęło oczy, a następnie gdzieś w domu chowamy ustalony wcześniej przedmiot. Mały poszukiwacz ma za zadanie znaleźć schowany przez nas skarb, dzięki dawanym mu wskazówkom: „ciepło”, kiedy się do niego zbliża lub „zimno”, kiedy oddala. Oczywiście istnieje szereg słów pomocniczych takich jak „gorąco” albo „mróz”, którymi sygnalizujemy dziecku kierunek poszukiwań.
  7. Tematyczne kalambury- dzieciom, szczególnie tym mniejszym, może być trudno wymyślić hasła do pokazywania w kalambury. Warto pobawić się w ciut łatwiejszą wersję tematyczną. Wymyślacie razem zbiór haseł, mogą to być zwierzęta albo zawody, po czym wypisujecie ja na karteczkach i wrzucacie do miski. Osoba pokazująca losuje hasło i za pomocą ruchów ciała prezentuje je zgadującemu.
  8. Skakanie na łóżku- czyli jedna z ulubionych i często zakazanych zabaw. Jeśli tylko łóżko na to pozwala (nie zarwie się pod ciężarem skaczącego malucha) to dziesięciominutowa sesja skakania po łóżku sprawi mu mnóstwo radości i pozwoli rozładować nadmiar energii. Oczywiście ważne są zasady- skakanie dozwolone tylko przy rodzicu i w określonym czasie

Więcej propozycji znajdą Państwo na stronie:

https://mamadu.pl/122305,za-oknem-deszcz-a-dziecko-rozpiera-energia-oto-10-zabaw-ruchowych-w-ktore-mozna-bawic-sie-w-domu

https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/

https://uczymyibawimy.pl/2020/03/25-zabaw-ruchowych-gdy-trzeba-pozostac-w-domu.html