Kontrast
Tekst

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Data publikacji
śr., 01/04/2023 - 22:58
Autor/ka
Alina Bryk

Dlaczego warto czytać dzieciom?

,,Czytanie daje nam miejsce, w które możemy się udać,

kiedy musimy zostać tam, gdzie jesteśmy.”

Mason Cooley

Na przestrzeni wielu lat, w placówkach wychowania przedszkolnego, poszukuje się stale nowych metod i form pracy z małymi dziećmi, które miałyby zachęcić do rozwoju czytelnictwa, poznawania świata poprzez naturalny kontakt dziecka z książką. Dlatego też i My - nauczyciele naszej kochanej ,, Bajki” staramy się, w jak najlepszy sposób, przybliżyć dzieciom formy poznawania tajemniczego świata angażując nie tylko ich samych, ale i także Was - Drodzy Rodzice. Jedną z takich form, o których warto powiedzieć jest nasz udział w ogólnoświatowej akcji Bookcrossing,, Uwolnij książkę”. Akcja polega na popularyzowaniu książek i czytelnictwa poprzez przekazywanie ich metodą ,, podaj dalej”, która jakże się sprawdza w naszym przedszkolu. Z radością obserwujemy dzieci, które wspólnie z rodzicami zabierają książki do przeczytania w  domu po to, by poznać ich tajemnice.

Dlaczego zatem warto czytać dzieciom?

Czytanie jest podstawową umiejętnością współczesnego człowieka, bez niej nie jest możliwe funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Jednak prawidłowe czytanie polega nie tylko na opanowaniu jego techniki, ale i na umiejętności zrozumienia przeczytanego tekstu. Jest to proces kształtujący się na różnych etapach rozwoju dziecka. Już roczne dziecko wykazuje zainteresowanie małymi książeczkami, lubi słuchać krótkich opowieści, a kilkulatek posłucha nieco dłuższej bajki.

Głośne czytanie sprawia, że w mózgu dziecka powstają miliony połączeń neuronowych stymulujących jego pracę, wpływając tym samym korzystnie na rozwój inteligencji. Czytanie ćwiczy uwagę, pamięć, rozwija myślenie, aktywizuje psychikę dziecka, motywuje go do samodzielnego autentycznego przeżywania.

Bardzo ważną role odgrywa sposób samego czytania - odpowiednia intonacja, modulacja głosu, przestrzeganie znaków przystankowych. To wszystko wpływa na kształcenie wrażliwości emocjonalnej, od której zależy to, czy dziecko w przyszłości będzie potrafiło szanować uczucia innych, współczuć, a nawet kochać. Czytanie więc uczy wyrażania i nazywania  uczuć, zaspakaja nie tylko ciekawość poznawczą, ale i także emocjonalną będąc z jednej strony rozrywką, z drugiej ważnym elementem wychowania w myśl powiedzenia,  że książka uczy, bawi i wychowuje.

Jak wybrać dzieciom  książkę?

My dorośli, musimy pamiętać, że książka musi być dobrana zgodnie z wiekiem, czyli możliwościami intelektualnymi i psychicznymi dziecka. W przeciwnym razie czytanie jej nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Kiedy należy zacząć czytanie ? – to pytanie zadaje sobie pewnie wielu  z nas. Odpowiedź wydaje się prosta. Czytanie dziecku warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Należy pamiętać, że czytany tekst musi być krótki, zrozumiały dla małego dziecka. Książeczka powinna być ładnie ilustrowana, bo barwy i kształty dla malucha są tak samo ważne jak słowa. W ten sposób rozbudza się zainteresowanie książką, tworząc jednocześnie wieź emocjonalną. Warto pamiętać, by czytanie stawało się powoli  systematyczne, kojarzyło się dziecku nie z przymusem, lecz z przyjemnością, w trakcie której mamy możliwość odkrywania ciekawych tajemnic świata, budowania wartości, odróżniania dobra od zła.

Co daje głośne czytanie?

Głośne czytanie rozwija zasób słownictwa, kształci rozumienie poszczególnych zdań, a w końcu całego tekstu, kształtuje nawyk czytania, który w przyszłości ułatwi naukę, uczy wyciągania wniosków i kształci myślenie, wyobraźnię, rozwija mowę.

Dzięki książeczce możliwe jest poznawanie rzeczywistości, zdobywanie wiedzy o współczesnym świecie oraz o przeszłości, historii. Treść czytanych dziecku tekstów oddziałuje na kształtowanie jego poglądów, osobowości, a nawet sposobów postępowania.

Głośne czytanie rozwija zainteresowania, pamięć oraz wyobraźnię. Zwłaszcza ta ostatnia decyduje o tym, iż dziecko staje się człowiekiem o bogatym wnętrzu.

Oprócz wymienionych zalet głośnego czytania na pierwszy plan, zwłaszcza we współczesnym świecie wysuwa się wzmacniana więź między rodzicem a dzieckiem. W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić małemu człowiekowi swój czas, uwagę, a przy tym miłość. W końcu czytanie jest alternatywą dla oglądania telewizji, w której tak wiele jest przemocy i agresji.

Jak wiele zalet ma czytanie nie sposób powiedzieć.

Jedno jest pewne: dzieci, którym czytano, chętnie sięgną po książkę. I jeszcze jedno. Czytanie to inwestycja w rozwój dziecka, która na  pewno zwróci się z nawiązką.

Na bazie artykułu Jolanty Kucharskiej – Pucyk

 Opracowała : Alina Bryk